Miejskie Centrum

012

Ogłoszenia, szkolenia, konkursy

Rusza nabór fotograficznych projektów do pierwszej edycji Pokaż się w ramach 4 Opolskiego Festiwalu Fotografii.
Nadesłane prace – najlepiej gotowe lub na ukończeniu – muszą wiązać się z hasłem przewodnim 4OFF jakim jest “Bez granic”.
Organizatorzy są otwarci na technikę i formę prezentowanych prac na wystawie. W sekcji Pokaż się mogą brać udział wyłącznie Polacy, którzy tworzą w kraju lub poza granicami Polski.
Udział w naborze jest bezpłatny i otwarty dla każdego. Wernisaż jednego wyróżnionego projektu odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu podczas 4 Opolskiego Festiwalu Fotografii, od 11 do 26 października 2014
W wyborze prac wezmą udział: - Marek Szyryk – Szkoła Filmowa w Łodzi - Joanna Kinowska – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - Sławomir Mielnik – Fundacja 2.8
Prace należy wysyłać wraz z wypełnionym formularzem na adres mailowy: \n Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 30 czerwca 2014 roku. www.offoto.pl Projekt logo: Marek Synowiecki

„NOWE SYTUACJE” to projekt unikalny, zaplanowany wyłącznie na sezon koncertowy 2014.  W Opolu już 25 maja 2014 pierwszy koncert  projektu w ramach jedynej trasy 2014! -  zobacz

25 maja 2014 godz 18:00 Centrum Wystawienniczo - Kongresowe ul Wrocławska 158 Opole

W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika ”Nowe Sytuacje”. Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Umieszczone na nim utwory Arktyka, Śmierć w bikini, Halucynacje czy Znak równości momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc przy tym ani trochę na świeżości. Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców.

Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje. Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie Od Nowa w grudniu 2013 roku. Poza Sławomirem Ciesielskim, Zbigniewem Krzywańskim i Leszkiem Biolikiem wystąpili: Bartłomiej Gasiul (fortepian) oraz wokaliści Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie.

Zbigniew Krzywański o projekcie „Nowe Sytuacje”: W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności (wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division).

Nie jest to reaktywacja zespołu Republika a jedynie jedno-sezonowe spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich jak Mamona czy Odchodząc, a nie z koncertów. Koncertowe wykonanie albumu „Nowe Sytuacje” obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty „od deski do deski” w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała w latach 80-tych.

Zespół będzie występował w  nieco innym składzie, jak na koncercie toruńskim. Do współpracy na opolski koncert zaproszeni zostali dwaj wokaliści –  Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz. Wspomagać wokalem będzie duet również Leszek Biolik.

Bilety w cenie:
- 80 zł bilet pojedynczy - 120 zł bilet podwójny - 100 zł bilet pojedynczy - sektor A (pierwsze 5 rzędów) - 150 zł bilet podwójny - sektor A (pierwsze 5 rzędów) - 50 zł bilety grupowe - opcja dla grup powyżej 20 osób, dostępna tylko w punkcie sprzedaży Ragtime - Opole

Zapraszamy do udziału w XXII Szkole Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego 16-29 czerwca 2014
Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego to najstarszy i największy w Polsce profesjonalny program rozwoju kompetencji przywódczych, zapoczątkowany przez prof. Oxfordu Zbigniewa Pełczyńskiego w 1994 roku. Gośćmi i wykładowcami Szkoły są liderzy polityczni, eksperci oraz znaczące postacie życia publicznego w Polsce.
W programie: - aktualne polityczne tematy: gospodarka, ekologia, system socjalny, edukacja, kultura,  energetyka z perspektywy polskiej i europejskiej - dyskusje z politykami i liderami życia publicznego w Polsce - warsztat formułowania stanowisk, negocjacji, wiązania koalicji - debaty oksfordzkie - prace parlamentarne - trening liderski - szkolenie „public speaking”
Przygotuj się na liderskie wyzwania, otwarcie głowy i sporą dawkę rywalizacji. Letnia Szkoła Liderów pomoże ci osiągnąć twoje cele w polityce – krajowej lub regionalnej. To program dla osób, które: - są w polityce lub na progu politycznej kariery - wiedzą, jaką zmianę chcą osiągnąć - mają wsparcie w swoich środowiskach – partiach, radach miast, gminach, młodzieżówkach, politycznych stowarzyszeniach, think-tankach - mają zdolności przywódcze i duże umiejętności współpracy - chcą zyskać wiedzę i umiejętności przydatne w profesjonalnej polityce - chcą spotkać ludzi im podobnych z różnych politycznych opcji

Szkoła Liderów ma ponad 900 absolwentów. Część z nich dobrze znasz z mediów, o części na pewno słyszałeś. Dołącz do nich! Więcej informacji na stronie jakdopolityki.eu

W imieniu organizatorów z radością informuję, iż wkrótce zostanie ogłoszona VI edycja konkursu "Odkryj e-wolontariat". Celem jest wspieranie najciekawszych pomysłów na projekty społeczne oparte na pracy e-wolontariuszy. 1 kwietnia 2014 r.
rozpoczniemy nabór wniosków w konkursie, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie
http://www.e-wolontariat.pl/pl/konkursy/odkryj-e-wolontariat.

Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w dotarciu do potencjalnych odbiorców oraz publikację informacji o konkursie. Materiały przesyłam w załączniku.
Pozdrawiam, Marzena Kacprowicz

01234

Sala MCOP zaprasza

Fundacja Aktywizacja oddział w Opolu organizuje bezpłatne  seminarium prawne z zakresu prawa pracy dla osób niepełnosprawnych.
Szkolenie to odbędzie się 28.04.2014 w godzinach 14:00 – 19:00. Szkolenia są skierowane do osób niepracujących z umiarkowanym lub znacznym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.
Uprzejmie proszę o przekazanie informacji na ten temat osobom potencjalnie zainteresowanym. Z góry serdecznie dziękuję,
Pozdrawiam, Wioletta Kempa Specjalista ds. rekrutacji i szkoleń Fundacja Aktywizacja
Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Opolu ul. Ozimska 25 (II piętro), 45-057 Opole tel. 77 542 19 01 \n Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. www.aktywizacja.org.pl/opole

Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Opola wraz z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu zaprasza członków Państwa organizacji na spotkanie pn. „Partnerstwo na rzecz rozwoju ekonomii społecznej”, które poprowadzi dr Sławomir Śliwa – kierownik Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy WSZiA w Opolu. Odbędzie się ono 17 kwietnia 2014 r. o godz. 11.00 w Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Żeromskiego 3, I piętro.
Celem spotkania jest podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej roli ekonomii społecznej w środowisku lokalnym, zapoznanie z instrumentami ekonomii społecznej, a także wskazanie w jaki sposób podmioty ekonomii społecznej mogą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Dodatkowo poruszony zostanie temat spółdzielczości socjalnej i jej roli na rynku pracy. Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu telefonicznie pod nr 77 54 11 410/460 bądź drogą mailową na adres \n Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

012

Nasze imprezy

Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych

Zespół konsultacyjny ds. organizacji pozarządowych

Informacje o dotacjach

Podatek od nieruchomości

Nie wiesz jak wypełnić deklarację na podatek od nieruchomości?

Tutaj pobierzesz czysty wzór deklaracji - [POBIERZ]

Deklarację należy przesłać pocztą lub złożyć w siedzibie tutejszego organu podatkowego, Urząd Miasta Opola, Rynek-Ratusz, 45-015 Opole, pokój nr 105 (tel. 77 45-11-873).

Patronat honorowy

Informujemy, że z dniem 08 czerwca 2012 r. weszło w życie Zarządzenie Nr OR-I.0050.285.2012 Prezydenta Miasta Opola w sprawie nadania Regulaminu przyznawania Patronatu Prezydenta Miasta Opola. Poniżej zamieszczamy linki do zarządzenia i do  regulaminu. [ZOBACZ]

Na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Zakładanie stowarzyszenia, zakładanie fundacji

 

Jak założyć Stowarzyszenie?

Stowarzyszenie to organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania. Specjalnymi odmianami stowarzyszeń, oddzielnie skodyfikowanymi i mającymi specjalne cele, są w Polsce partie polityczne, komitety wyborcze, związki wyznaniowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe, cechy rzemieślnicze. Cechą wspólną wszystkich tych organizacji jest działalność niezarobkowa.
Stowarzyszenie może być zwykłe i zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). A to trzy najważniejsze kroki do założenia stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS:

1. Stowarzyszenie jest zakładane na zebraniu założycielskim przez co najmniej 15 osób, które stają się członkami założycielami stowarzyszenia.

2. Na zebraniu założycielskim członkowie podejmują uchwały o:

- powołaniu organizacji,

- wyborze komitetu założycielskiego ,

- uchwaleniu statutu ,

- mogą też wybrać zarząd i komisję rewizyjną.

3. Następnie komitet założycielski składa wniosek (razem z wymaganymi załącznikami) o rejestrację stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS.

Wymagane wnioski i załączniki to:
* KRS-W20 – formularz podstawowy, służący do zgłoszenia stowarzyszenia – jego nazwy, siedziby itd.
* KRS-WK – służy do zgłoszenia osób wchodzących w skład zarządu (na jednym formularzu KRS-WK możemy wpisać dane dwóch osób, zatem jeśli do zarządu wybraliśmy np. cztery osoby to wypełniamy dwa takie formularze dla zarządu)
* KRS-WK – służy do zgłoszenia osób wchodzących w skład komisji rewizyjnej (na jednym formularzu KRS-WK możemy wpisać dane dwóch osób, zatem jeśli do komisji rewizyjnej wybraliśmy np. trzy osoby to wypełniamy dwa takie formularze dla komisji)
* KRS-WF – służy do zgłoszenia informacji o osobach wchodzących w skład komitetu założycielskiego (składamy ten formularz tylko wtedy, gdy rejestrujemy stowarzyszenie, które na zebraniu założycielskim nie wybrało władz)
* KRS-WM – służy do zgłoszenia zakresu działalności gospodarczej i wpisania, tym samym, stowarzyszenia do rejestru przedsiębiorców; składamy go tylko wtedy, gdy organizacja ma zapisaną w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i chce rozpocząć tę działalność od razu po zarejestrowaniu w rejestrze stowarzyszeń; jeśli stowarzyszenie ma zapisaną w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, ale chce tę działalność rozpocząć w późniejszym czasie, to tego formularza nie składa.
* Opłaty przy rejestracji stowarzyszenia:
* rejestracja jest bezpłatna jeżeli stowarzyszenie nie będzie prowadzić działalności gospodarczej
* za rejestrację trzeba wnieść opłatę, gdy stowarzyszenie będzie prowadzić działność gospodarczą wynosi ona:
- wpis do rejestru przedsiębiorców w KRS (czyli jeśli rejestruje działalność gospodarczą), opłata = 1000 zł;
- ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (czyli jeśli rejestrują się w rejestrze przedsiębiorców, ponieważ chce prowadzić działalność gospodarczą); opłata = 500 zł; sąd nie może zwolnić z opłaty za ogłoszenie w MSiG.
Gdy składamy dokumenty rejestracyjne stowarzyszenia musimy pamiętać jeszcze o dostarczeniu protokołu z zebrania założycielskiego, listy obecności członków załozycieli (zawierająca imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, numer PESEL, własnoręczny podpis. Uwaga! W nagłówku listy warto dodać informacje, że wszyscy członkowie założyciele spełniają warunki wymienione w ustawie, w ten sposób osoby podpisujące się na liście składają jednocześnie oświadczenie o spełnianiu warunków ustawy) , uchwały o powołaniu stowarzyszenia, o przyjęciu statutu, o wyborze komitetu założycielskiego, który będzie rejestrował stowarzyszenie oraz uchwały o powołaniu zarządu i komisji rewizyjnej jeżeli takie uchwały podjęliśmy, a także dowód dokonania opłaty za wniosek o wpis do rejestru (składamy go tylko wtedy, gdy zgłaszamy jednocześnie wpis działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców). Wszystkie dokumenty muszą być w dwóch egzemplarzach.
Jeśli stowarzyszenie rejestruje równocześnie działalność gospodarczą składa dodatkowo:
- wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania fundacji uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu;
- wniosek o wpis w rejestrze REGON (druk RG-1);
- zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego (druk NIP-2) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika US; do NIP-2 trzeba dołączyć umowę/dokument umożliwiającą korzystanie z lokalu w którym jest siedziba (może to być np. umowa użyczenia lokalu);
- zgłoszenie płatnika składek w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (o ile chce od razu zatrudniać pracowników).

Jak zarejestrować stowarzyszenie zwykłe?

Stowarzyszenie zwykłe jest określane jako „uproszczona formuła stowarzyszenia”. Nie ma ono osobowości prawnej. Realizuje cel społeczny, w oparciu o uchwalony regulamin. Stowarzyszenia zwykłe nie rejestrują się w Krajowym Rejestrze Sądowym, tylko u starosty.
Stowarzyszenia zwykłe mają prostszą strukturę organizacyjną, nie mają osobowości prawnej, wiążą się z mniej zawiłymi formalnościami przy zakładaniu i mają ograniczone źródła finansowania – mogą to być tylko składki członkowskie.
Stowarzyszenie zwykłe mogą utworzyć co najmniej 3 osoby fizyczne (art. 40-43 ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Osoby prawne (np. firmy, inne organizacje) nie mogą być założycielami ani członkami stowarzyszenia zwykłego. Osoby zakładające stowarzyszenie zwykłe, decydują, jaka będzie nazwa stowarzyszenia i po co ono powstaje (jaki jest jego cel). Ustalają też, gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę jaki ma teren działania oraz określają regulamin działalności (dokument ten pełni taką rolę, jak statut w stowarzyszeniu zarejestrowanym). Wybierają również przedstawiciela, który będzie reprezentował stowarzyszenie.

Następnie zgłaszają (pisemnie) utworzenie stowarzyszenia do organu nadzorującego – zwykle jest to wydział spraw obywatelskich w starostwie powiatowym, właściwym ze względu na siedzibę stowarzyszenia. Aby stowarzyszenie zostało wpisane do ewidencji starosty musi złożyć u niego odpowiednie dokumenty. Jakie? O to najlepiej zapytać we właściwym dla siedziby organizacji starostwie. Najczęściej wymagane dokumenty to:
1. wniosek o wpisanie do ewidencji stowarzyszeń; we wniosku powinny być: data jego sporządzenia, nazwa organu, do którego jest kierowany (czyli starosty), adres siedziby stowarzyszenia, numer telefonu kontaktowego do przedstawiciela, podpis przedstawiciela;
2. regulamin działalności (3 egzemplarze).
Za wniosek o rejestrację opłaty skarbowe wynoszą 5 zł, a za każdy załącznik – 50 gr. Starostwo ma na odpowiedź 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Starosta – jeśli nie ma uwag i zastrzeżeń co do celu powstania stowarzyszenia – wpisuje je do swojej ewidencji stowarzyszeń. Jeśli w ciągu tych 30 dni starostwo powiatowe nie zakaże działalności stowarzyszenia (np. z powodu niezgodności regulaminu z przepisami prawa) może ono rozpocząć działalność. Zawiązanie stowarzyszenia zwykłego jest prostszym, niż utworzenie stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS, sposobem na podjęcie i prowadzenie formalnej działalności społecznej. Ale wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Mówiąc językiem prawnym: stowarzyszenie zwykłe nie jest podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego (nie ma zdolności prawnej) oraz nie ma zdolności do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że np. nie może zawierać umów o przyznaniu dotacji, czy o wykonaniu zadania publicznego lub innej usługi.

Stowarzyszenia zwykłe nie mogą:

*  powoływać swoich oddziałów terenowych,
*  łączyć się w związki stowarzyszeń,
*  zrzeszać osób prawnych (np. innych stowarzyszeń, firm itp.),
*  prowadzić działalności gospodarczej,
*  otrzymywać dotacji,
*  korzystać z ofiarności publicznej.

Jak założyć fundację:

Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach w Polsce drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych. W Polsce nie jest prawnie dopuszczona forma fundacji w prawdziwych, to znaczy fundacji interesu prywatnego, potocznie zwanych fundacjami rodowymi lub rodzinnymi. Fundacja zarządza majątkiem, który posiada, oraz ewentualnie go powiększa. Statut może przewidywać kumulowanie zysków fundacji aż do osiągnięcia określonej wartości lub poziomu pozwalającego na wypłatę beneficjentom świadczeń o określonej wysokości. Według polskiego prawa Fundacja jest zakładem (osobą prawną typu zakładowego), a więc - w odróżnieniu od np. stowarzyszeń, związków zawodowych, partii, samorządów zawodowych i innych korporacji - nie ma członków (jest bezosobowa). Jest przez to bardziej niezależna niż korporacja od osób fizycznych, o celu, majątku, zasadach działania decyduje jej twórca.
Fundacja zarejestrowana w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jedna z form prowadzenia działalności społecznej.
Aby powstała fundacja konieczny jest fundator, który przeznacza pewien majątek na publicznie użyteczny cel. Fundator określa też majątek przeznaczony na ten cel, czyli tzw. fundusz założycielski. To, jaki jest cel i wysokość majątku fundacji przeznaczanego na realizację tego celu są najważniejszymi warunkami związanymi z utworzeniem fundacji.Fundator może samodzielnie szczegółowo określić zasady działania i inwestowania fundacji albo pozostawić to do decyzji jej zarządu.
Cel, dla którego możemy powołać fundację, powinien być społecznie lub gospodarczo użyteczny, zgodny z podstawowymi interesami Rzeczpospolitej Polskiej w szczególności takim jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami (art. 1). Wyrażenie „w szczególności” oznacza, że wymienione w ustawie, a przywołane wyżej cele, są podane jedynie dla przykładu. Oznacza to w praktyce, że fundacja może realizować dowolne cele charytatywne lub społeczne czy też gospodarczo użyteczne pod warunkiem jednak, że mają one charakter publiczny. Czasem może wydawać się, że cel dla którego chcielibyśmy powołać fundację, jest jak najbardziej użyteczny, np. pomoc finansowa w formie wieloletniego stypendium dla osieroconego dziecka. Jednak cel wyżej podany nie ma charakteru publicznego. Dlatego też ważne jest, aby określając zakres działań organizacji pamiętać, że fundacja nie powinna być tworzona w celu zaspokojenia prywatnego, osobistego dobra fundatora lub jakiejkolwiek innej osoby, lecz dla dobra ogólnego. Cechą charakterystyczną fundacji jest niedochodowość celu, dla którego została ona ustanowiona. Zgodnie z zapisami ustawy, fundator oprócz określenia celu fundacji, powinien przeznaczyć na rzecz fundacji, na realizację tego celu, pewien majątek. Na ten tzw. fundusz założycielski składać się mogą pieniądze, papiery wartościowe, rzeczy ruchome i nieruchome oddane na własność fundacji. Majątek przeznaczony na realizację celu fundacji powinien umożliwić jej rozpoczęcie działań. Decyzję, co do wysokości funduszu założycielskiego podejmuje fundator.

Niezbędne dla powołania fundacji są:

1. Wola fundatora aby założyć fundację, wyrażona w tzw. akcie fundacyjnym.

2. Opracowanie statutu, czyli dokumentu określającego organizację i sposób działania fundacji

3. Złożenie wniosku rejestrowego o wpisanie fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

4. Wpisanie fundacji do KRS.

Akt fundacyjny (założycielski) to oświadczenie woli zmierzające do ustanowienia fundacji, określające cel fundacji i majątek przeznaczony na realizację tego celu. Prawo wymaga, żeby oświadczenie miało formę aktu notarialnego, dlatego fundator składa je przed notariuszem (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ustanowienie fundacji następuje w testamencie – art. 3 ust. 1-3). Jeśli fundatora reprezentowałby pełnomocnik, to osoba ta musi mieć pełnomocnictwo ustanowione również w formie aktu notarialnego (art. 99 par. 1 k.c. w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy o fundacjach). Na złożenie wniosku o zarejestrowanie fundacji mamy 7 dni od daty podpisania aktu notarialnego, czyli od daty zaistnienia zdarzenia uzasadniającego wpis.

Formularze, które musimy wypełnić aby zarejestrować fundację:

* KRS-W20 – formularz podstawowy, służący do zgłoszenia fundacji – jej nazwy, siedziby itd.
* KRS-WK – formularz – załącznik służący do zgłoszenia osób wchodzących w skład zarządu oraz organu nadzorczego; jeden formularz

* KRS-WK składamy, kiedy statut fundacji przewiduje powołanie jedynie organu uprawnionego do reprezentacji. Wypełniamy go wtedy tylko dla zarządu. Cytujemy za statutem sposób reprezentacji, czyli informację, kto podpisuje np. umowy. Oprócz tego zgłaszamy konkretne osoby wchodzące w skład zarządu z podaniem ich funkcji. Jeśli fundacja ma jeszcze organ nadzoru wewnętrznego, to składamy też drugi formularz KRS-WK zgłaszając osoby będące członkami tego organu, bez podawania ich funkcji (zależnie od treści statutu organ kontroli wewnętrznej może nosić nazwę np. rada fundacji, komisja rewizyjna)
* KRS-WM – służy do zgłoszenia zakresu działalności gospodarczej i wpisania, tym samym, fundacji do rejestru przedsiębiorców – składamy go tylko wówczas, gdy fundacja w statucie ma zapisaną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i chce rozpocząć tę działalność od razu po zarejestrowaniu w rejestrze fundacji; jeśli fundacja ma zapisaną w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, ale chce tę działalność rozpocząć w późniejszym czasie, to tego formularza nie składa.

Formularz podstawowy (KRS-W20) służy do zgłoszenia głównej treści wniosku, a więc wpisuje się w nim (zgodnie ze wskazaniami w polach formularza):

1. nazwę i wydział sądu,
2. rodzaj dokonywanej rejestracji (może to być np. zarejestrowanie albo przerejestrowanie z innego rejestru),
3. określenie formy prawnej organizacji (np. stowarzyszenie lub fundacja),
4. adres do korespondencji i ewentualnie dane pełnomocnika procesowego,
5. zasadniczą treść zgłoszenia (np. powstanie organizacji i przyjęcie statutu lub dokonanie zmiany statutu, siedziby),
6. informacje o formularzach załączników i dokumentach.

Na pierwszej stronie formularza podstawowego znajduje się krótka instrukcja, zgodnie z którą trzeba go wypełnić. Działając zgodnie z instrukcją unikniemy błędów, i tak:

* Formularz trzeba wypełnić w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo, lub odręcznie, wielkimi, drukowanymi literami.
* Trzeba wypełniać tylko pola jasne.
* Wszystkie pola, których nie wypełniamy (nieważne z jakich przyczyn) należy przekreślić (najlepiej przekreśleniem ukośnym przez całą rubrykę, tak aby było jasne, że kreska nie została postawiona przypadkiem),
* W polach, w których istnieje możliwość wyboru, trzeba wstawić znak X w jednym z kwadratów (chyba, że instrukcja pod polem informuje, że, w przypadku gdy zawartość pola w ogóle nie dotyczy organizacji, pole trzeba przekreślić).
* Bardzo ważną zasadą jest przekreślanie pól niewypełnionych, o czym często się zapomina. Brak przekreślenia będzie informacją, że organizacja zapomniała wpisać właściwą treść. Formularze muszą być wypełnione czytelnie (stąd zasada drukowanych liter), a także właściwie podpisane.

Na kolejnych stronach formularzy, przy poszczególnych polach, też mogą znajdować się dodatkowe instrukcje, np. „W przypadku, gdy podmiot nie jest wpisany do rejestru przedsiębiorców, pole oznaczone numerem 33 należy przekreślić”.

Wszystkie formularze muszą być podpisane przez fundatora lub fundatorów.

Do wniosku o rejestrację fundacji załączamy:

*  oświadczenie o ustanowieniu fundacji (akt notarialny)
*  oświadczenie wskazujące właściwego ministra nadzoru (jeżeli nie znalazło się ono w akcie fundacyjnym)
*  statut fundacji (w trzech egzemplarzach, podpisany przez fundatora)
*  uchwały o powołaniu władz fundacji - uchwała o powołaniu zarządu fundacji oraz  uchwała o powołaniu rady fundacji (w zależności od zapisów statutowych, ustalających wzajemne relacje między władzami fundacji, uchwały te mogą być podejmowane przez różne organy, np. jeśli według statutu fundator powołuje zarząd i radę fundacji, to jego uchwały o powołaniu tych organów powinny zostać dołączone do wniosku o rejestrację fundacji)
*  dowód dokonana opłaty za wniosek o wpis do rejestru – wnioskujący o wpis do KRS powinien załączyć zaświadczenie o wniesieniu opłaty za rejestrację lub wniosek o zwolnienie z opłaty

Jeśli fundacja rejestruje równocześnie działalność gospodarczą składa dodatkowo:

*  wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania fundacji uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu
*  wniosek o wpis w rejestrze REGON (druk RG-1)
*  zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego (druk NIP-2) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika US; do NIP-2 trzeba dołączyć umowę/dokument umożliwiającą korzystanie z lokalu w którym jest siedziba (może to być np. umowa użyczenia lokalu)

Wszystkie te dokumenty muszą być oryginałami albo kopiami potwierdzonymi przez notariusza.

Wniosek składa się z pojedynczych oryginalnych egzemplarzy formularzy i dokumentów oraz 3 egzemplarzy statutu (statuty zostaną wysłane do organów nadzoru, czyli ministra i starosty powiatu).

 

 

 

Niepozorny 1 % - Wyniki konkursu

W dniu 5 kwietnia Zastępca Prezydenta Miasta Opola Krzysztof Kawałko , Zastępca Naczelnika Biura Organizacji Pozarządowych Jan Całka oraz Prezes portalu 24opole.pl Sebastian Błaszczyk wręczyli dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu internetowego Niepozorny 1 %. czytaj więcej...

1% rozlicz lokalnie

Bezpłatny program do
rozliczeń podatkowych –
z możliwością wybrania
opolskiej organizacji
i przekazania im 1 %
swojego podatku,
ZACHĘCAMY


Partnerzy i sponsorzy

Przyjaciele