Miejskie Centrum

012

Ogłoszenia, szkolenia, konkursy

Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie ponownie zaprasza uczniów gimnazjów i szkół średnich z Opola do współpracy i włączenia się w akcję promująca Hospicjum „Betania”. Chcemy ją połączyć z XI ogólnopolską kampanią „Hospicjum to też życie, która  promuje ideę opieki paliatywnej i ma nam przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzystwa w trudnym okresie odchodzenia i śmierci.
Konkurs  dla gimnazjów i liceów. Konkurs na: opracowanie projektu graficznego koszulki. Powinien on zawierać wkomponowany logotyp naszego hospicjum. Premiowane będą pomysły wyrażające radość życia, optymizm bądź zachęcające do wolontariatu hospicyjnego. Trzy najlepsze pomysły  będą nagrodzone, a projekty wykorzystane do produkcji koszulek.
WAŻNE: 1. Każda z prac przekazanych na konkurs powinna zawierać następujące informacje: dane twórcy oraz uczestników, adres i telefon szkoły, oraz nazwisko opiekuna. Dodatkowo należy dołączyć oświadczenie o przekazaniu praw autorskich do projektu, wraz z podpisami uczestnika i, jeśli jest niepełnoletni – jego prawnych opiekunów.
2.
Przekazanych prac konkursowych nie zwracamy!
3.
Prace konkursowe prosimy dostarczyć w formie wydruku i płyty CD do dn.20 października 2014 r. do Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” . Adres: Opole- Nowa Wieś Królewska, Pl. Kościelny 2. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w czasie gali, która odbędzie się 23.10.2014 o 17.00 w Bibliotece Miejskiej w Opolu. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej telefonicznie lub na naszej stronie http://hospicjumopolskie.pl/
4.
Przekazanie prac na konkurs jest równoznaczne ze zgodą autorów na ich wykorzystywanie i ewentualne umieszczenie w materiałach promujących Hospicjum i prowadzone przez nie akcje.

Wielkie spotkanie Opolskich Organizacji Pozarządowych i ich przedstawicieli 27 września, sobota, 2014 START godzina 12.00 ZAKOŃCZENIE ok. godziny 18.00 Miejsce: Strzelnica w Grudzicach (Opole) Świetna okazja do pokazania swojej działalności i promocji swojej organizacji.
PRZYJEDŹ, POKAŻ i PROMUJ SWOJE NGO!

Dla chętnych udostępniamy: miejsca wystawiennicze oraz przestrzeń na rozstawienie własnych namiotów. Jest także możliwość zaprezentowania swoich propozycji na scenie lub w ramach programu całego święta. Mamy dostęp do prądu i mediów. Zapewnimy oczywiście pieczonego ziemniaka i kiełbaski dla wszystkich. Okazja do spotkania się w gronie opolskiego trzeciego sektora! Prosimy o zgłoszenia się opolskich organizacji i uczestnictwo w bogatym programie. Będą konie, dmuchane zjeżdżalnie, paint ball, baletnice
Zgłoszenia i kontakt do głównego organizatora: ZHP, Karolina Dzierżgwa, tel. 793 962 479 Zapewnimy dojazd i powrót autokarem.   View the embedded image gallery online at:
http://www.trzecisektor.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=74&lang=pl#sigFreeId569e0dfd14

Prowadzi Agnieszka Morciniec i Tadeusz Berlik MCOP, godz. 18.00 - 20.00

Terminy: - 17.09 - 22.10 – Wieczór Kresowy z kuchnią kresową - 12.11 - 17.12 – świąteczno-opłatkowo-piernikowe Serdecznie zapraszamy osoby w każdym wieku, wstęp wolny, dla najlepszych śpiewaków nagrody i poczęstunek   View the embedded image gallery online at:
http://www.trzecisektor.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=74&lang=pl#sigFreeIde9e5d35137Zapraszamy opolan do udziału w kolejnej edycji organizowanych przez naszą firmę ZOTT warsztatów „Plant-for-the-Planet”, które odbędą się już 27 września w Opolu.


Jest to inicjatywa stworzona przez dzieci dla dzieci a jej głównym celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej u dzieci i młodzieży oraz ich aktywizacja do przeciwdziałania postępującemu kryzysowi klimatycznemu. Podczas naszych warsztatów ekologicznych organizowanych pod hasłem „Stop rozmowom. Początek działaniom.” kolejna już grupa dzieci nauczy się zachowań proekologicznych, a także uda się do lasu, by posadzić drzewa jako znak aktywnej działalności na rzecz środowiska naturalnego.

Jesteśmy zaszczyceni, że nasz event po raz kolejny otrzymał patronat honorowy Prezydenta Miasta Opole, a w jego organizację, w ramach wolontariatu pracowniczego, włączą się również nasi pracownicy z zakładu w Opolu.

PROGRAM WARSZTATÓW „PLANT-FOR-THE-PLANET” TERMIN: 27 września 2014 r. (sobota) Szkoła Podstawowa nr 5 w Opolu, ul. Mjr. Hubala 2, Opole 9:00 - Rejestracja uczestników 9:30 - Przywitanie oraz wspólne zapoznanie 10:00 - „Teraz my- dzieci ratujemy naszą Ziemię” - referat ambasadora nt. sprawiedliwości klimatycznej 10:45 - Pytania i rozmowy w nawiązaniu do referatu 11:00 - Przerwa na jogurt 11:30 - Wspólna gra pt.: „Świat” 12:15 - Szkolenie z retoryki – każdy może zostać ambasadorem ekologicznym 13:15 - Obiad

Tereny leśne Nadleśnictwa Opole 14:00 - „Drzewo za drzewo”- wspólna wyprawa do lasu, aby posadzić drzewka. 15:30 - Transport powrotny do szkoły

Szkoła Podstawowa nr 5 w Opolu, ul. Mjr. Hubala 2, Opole 16:00 - Przerwa na ciasto 16:15 - Praca w grupach: wspólnie tworzymy nasze pierwsze projekty! 17:30 - Spotkanie z rodzicami, znajomymi i zainteresowanymi. Prezentujemy dorosłym nasze plany i wizje środowiskowe. Wręczenie uczestnikom warsztatów certyfikatów i mianowanie ich ambasadorami sprawiedliwości klimatycznej. 18:30 - Zakończenie warsztatów

Pozdrawiam Ewelina Czuczman Specjalista ds. Komunikacji www.zott.pl

0123

Sala MCOP zaprasza

BEZPŁATNE spotkanie pt.: „Bezpieczeństwo finansowe” 9 października (czwartek) od godz. 10.00 do 12.00 Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu ul. Żeromskiego 3 (naprzeciw kina Helios) tel. 077 54 11 410, 460, 444 I piętro W programie: 1. Dlaczego karty są bezpieczniejsze od gotówki? 2. Jak nie dać się domokrążcom? 3. Co to jest parabank? 4. Kto odpowiada za skradzione pieniądze z naszych kont? 5. Co to jest odwrócona hipoteka? 6. Czy nasze pieniądze w bankach są bezpieczne? 7. I inne…. Spotkanie poprowadzi Sławomir Kusz pracownik NBP w Opolu. Organizator: Narodowy Bank Polski, Oddział Opole, Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Opola.

Szkolenie streetworkingu ma na celu przybliżenie metod pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym oraz ich rodzinami, naukę konstruowania, prowadzenia i ewaluacji programów streetworkerskich, trening umiejętności potrzebnych do pracy środowiskowej oraz  budowanie lokalnych koalicji na rzecz pracy środowiskowej.

Przeznaczenie: Szkolenie skierowane jest do osób zdecydowanych podjąć pracę pedagoga ulicznego, pracujących w organizacjach lub instytucjach chcących wprowadzić programy dla dzieci i młodzieży wychowującej się na ulicy (pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni, wolontariusze, studenci itp.). Należy uczestniczyć w trzech szkoleniach.

Termin rozpoczęcia:
I szkolenie 19.09.2014, piątek, godzina 17.00 ul. Wandy 1 w Opolu Informacji dotyczących programu udzielamy  pod nr.  506 360 105 II szkolenie wtorek, 23 września, 17:00 – 20:00 MCOP OPOLE (mapa) III szkolenie wtorek, 7 października, 17:00 – 20:00 MCOP OPOLE (mapa)

Prowadzący:
Stowarzyszenie Zbickie Słoneczko Monika Grad - specjalista Terapii Uzależnień w procesie certyfikacji. Kończy studia psychologii, od wielu lat realizuje programy profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży i ich rodzin. Igor Skrzypczak - absolwent Studium Przeciwdziałania Patologii Społecznej i Szkoły Animatorów Profilaktyki, Instruktor Terapii Uzależnień w procesie certyfikacji. Od 20 lat realizuje programy środowiskowe związane z dziećmi i młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.

Szkolenie bezpłatne: Jak pisać projekt, gdzie zdobyć i kiedy środki finansowe? Wtorek, 21 października 11:30 - 15:30 - szkolenie dla osób niepracujących – 4 godz. 16:00 - 20:00 - szkolenie dla osób pracujących – 4 godz.

Zakres szkolenia: 1. Podstawy przygotowania projektu (1,5 h) a. potrzeba realizacji, b. cele, c. opis działań, d. harmonogram, e. budżet, f. zasoby.

2. Publiczne źródła dotacyjne - zasady aplikacji, formularze wniosków, praktyczne wskazówki (1,5 h)
a. środki samorządowe, b. środki ministerialne, c. środki unijne.

3. Prywatne źródła dotacyjne - zasady aplikacji, formularze wniosków, praktyczne wskazówki (1 h) a. Akademia Orange, b. BDU, c. PGNiG, d. Fundacja Kronenberga, e. PZU, f. AXA, g. Provident, i. Orlen, j. inne.

Cel: Zwiększenie wiedzy nt. dostępnych źródeł dotacyjnych i umiejętności uczestników w zakresie przygotowania projektów.

Prowadzący - Łukasz Gorczyński - Pracownik Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych od 2009 roku. Inspektor, specjalista ds. ekonomii społecznej. Zaangażowany w realizację projektów ze środków unijnych (2009 – 2014). Absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończone studia podyplomowe z zakresu ekonomii społecznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, doktorant Uniwersytetu Śląskiego na kierunku socjologia.

Ukończona Szkoła Trenerów Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego Meritum. Działa w gliwickich organizacjach. Prezes stowarzyszenia "Cała Naprzód" - organizacji pożytku publicznego, zajmującej się organizacją koncertów, imprez sportowych, pomocą osobom niepełnosprawnym. Fundator i przewodniczący rady Fundacji "Cała Naprzód" - organizacji prowadzącej działalność gospodarczą. Na doświadczenie zawodowe składa się udokumentowane kilkaset godzin przeprowadzonych szkoleń i spotkań doradczych.

01234

Nasze imprezy

Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych

Zespół konsultacyjny ds. organizacji pozarządowych

Informacje o dotacjach

Podatek od nieruchomości

Nie wiesz jak wypełnić deklarację na podatek od nieruchomości?

Tutaj pobierzesz czysty wzór deklaracji - [POBIERZ]

Deklarację należy przesłać pocztą lub złożyć w siedzibie tutejszego organu podatkowego, Urząd Miasta Opola, Rynek-Ratusz, 45-015 Opole, pokój nr 105 (tel. 77 45-11-873).

Patronat honorowy

Informujemy, że z dniem 08 czerwca 2012 r. weszło w życie Zarządzenie Nr OR-I.0050.285.2012 Prezydenta Miasta Opola w sprawie nadania Regulaminu przyznawania Patronatu Prezydenta Miasta Opola. Poniżej zamieszczamy linki do zarządzenia i do  regulaminu. [ZOBACZ]

Na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 202 gości 

Zakładanie stowarzyszenia, zakładanie fundacji

 

Jak założyć Stowarzyszenie?

Stowarzyszenie to organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania. Specjalnymi odmianami stowarzyszeń, oddzielnie skodyfikowanymi i mającymi specjalne cele, są w Polsce partie polityczne, komitety wyborcze, związki wyznaniowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe, cechy rzemieślnicze. Cechą wspólną wszystkich tych organizacji jest działalność niezarobkowa.
Stowarzyszenie może być zwykłe i zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). A to trzy najważniejsze kroki do założenia stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS:

1. Stowarzyszenie jest zakładane na zebraniu założycielskim przez co najmniej 15 osób, które stają się członkami założycielami stowarzyszenia.

2. Na zebraniu założycielskim członkowie podejmują uchwały o:

- powołaniu organizacji,

- wyborze komitetu założycielskiego ,

- uchwaleniu statutu ,

- mogą też wybrać zarząd i komisję rewizyjną.

3. Następnie komitet założycielski składa wniosek (razem z wymaganymi załącznikami) o rejestrację stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS.

Wymagane wnioski i załączniki to:
* KRS-W20 – formularz podstawowy, służący do zgłoszenia stowarzyszenia – jego nazwy, siedziby itd.
* KRS-WK – służy do zgłoszenia osób wchodzących w skład zarządu (na jednym formularzu KRS-WK możemy wpisać dane dwóch osób, zatem jeśli do zarządu wybraliśmy np. cztery osoby to wypełniamy dwa takie formularze dla zarządu)
* KRS-WK – służy do zgłoszenia osób wchodzących w skład komisji rewizyjnej (na jednym formularzu KRS-WK możemy wpisać dane dwóch osób, zatem jeśli do komisji rewizyjnej wybraliśmy np. trzy osoby to wypełniamy dwa takie formularze dla komisji)
* KRS-WF – służy do zgłoszenia informacji o osobach wchodzących w skład komitetu założycielskiego (składamy ten formularz tylko wtedy, gdy rejestrujemy stowarzyszenie, które na zebraniu założycielskim nie wybrało władz)
* KRS-WM – służy do zgłoszenia zakresu działalności gospodarczej i wpisania, tym samym, stowarzyszenia do rejestru przedsiębiorców; składamy go tylko wtedy, gdy organizacja ma zapisaną w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i chce rozpocząć tę działalność od razu po zarejestrowaniu w rejestrze stowarzyszeń; jeśli stowarzyszenie ma zapisaną w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, ale chce tę działalność rozpocząć w późniejszym czasie, to tego formularza nie składa.
* Opłaty przy rejestracji stowarzyszenia:
* rejestracja jest bezpłatna jeżeli stowarzyszenie nie będzie prowadzić działalności gospodarczej
* za rejestrację trzeba wnieść opłatę, gdy stowarzyszenie będzie prowadzić działność gospodarczą wynosi ona:
- wpis do rejestru przedsiębiorców w KRS (czyli jeśli rejestruje działalność gospodarczą), opłata = 1000 zł;
- ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (czyli jeśli rejestrują się w rejestrze przedsiębiorców, ponieważ chce prowadzić działalność gospodarczą); opłata = 500 zł; sąd nie może zwolnić z opłaty za ogłoszenie w MSiG.
Gdy składamy dokumenty rejestracyjne stowarzyszenia musimy pamiętać jeszcze o dostarczeniu protokołu z zebrania założycielskiego, listy obecności członków załozycieli (zawierająca imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, numer PESEL, własnoręczny podpis. Uwaga! W nagłówku listy warto dodać informacje, że wszyscy członkowie założyciele spełniają warunki wymienione w ustawie, w ten sposób osoby podpisujące się na liście składają jednocześnie oświadczenie o spełnianiu warunków ustawy) , uchwały o powołaniu stowarzyszenia, o przyjęciu statutu, o wyborze komitetu założycielskiego, który będzie rejestrował stowarzyszenie oraz uchwały o powołaniu zarządu i komisji rewizyjnej jeżeli takie uchwały podjęliśmy, a także dowód dokonania opłaty za wniosek o wpis do rejestru (składamy go tylko wtedy, gdy zgłaszamy jednocześnie wpis działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców). Wszystkie dokumenty muszą być w dwóch egzemplarzach.
Jeśli stowarzyszenie rejestruje równocześnie działalność gospodarczą składa dodatkowo:
- wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania fundacji uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu;
- wniosek o wpis w rejestrze REGON (druk RG-1);
- zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego (druk NIP-2) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika US; do NIP-2 trzeba dołączyć umowę/dokument umożliwiającą korzystanie z lokalu w którym jest siedziba (może to być np. umowa użyczenia lokalu);
- zgłoszenie płatnika składek w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (o ile chce od razu zatrudniać pracowników).

Jak zarejestrować stowarzyszenie zwykłe?

Stowarzyszenie zwykłe jest określane jako „uproszczona formuła stowarzyszenia”. Nie ma ono osobowości prawnej. Realizuje cel społeczny, w oparciu o uchwalony regulamin. Stowarzyszenia zwykłe nie rejestrują się w Krajowym Rejestrze Sądowym, tylko u starosty.
Stowarzyszenia zwykłe mają prostszą strukturę organizacyjną, nie mają osobowości prawnej, wiążą się z mniej zawiłymi formalnościami przy zakładaniu i mają ograniczone źródła finansowania – mogą to być tylko składki członkowskie.
Stowarzyszenie zwykłe mogą utworzyć co najmniej 3 osoby fizyczne (art. 40-43 ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Osoby prawne (np. firmy, inne organizacje) nie mogą być założycielami ani członkami stowarzyszenia zwykłego. Osoby zakładające stowarzyszenie zwykłe, decydują, jaka będzie nazwa stowarzyszenia i po co ono powstaje (jaki jest jego cel). Ustalają też, gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę jaki ma teren działania oraz określają regulamin działalności (dokument ten pełni taką rolę, jak statut w stowarzyszeniu zarejestrowanym). Wybierają również przedstawiciela, który będzie reprezentował stowarzyszenie.

Następnie zgłaszają (pisemnie) utworzenie stowarzyszenia do organu nadzorującego – zwykle jest to wydział spraw obywatelskich w starostwie powiatowym, właściwym ze względu na siedzibę stowarzyszenia. Aby stowarzyszenie zostało wpisane do ewidencji starosty musi złożyć u niego odpowiednie dokumenty. Jakie? O to najlepiej zapytać we właściwym dla siedziby organizacji starostwie. Najczęściej wymagane dokumenty to:
1. wniosek o wpisanie do ewidencji stowarzyszeń; we wniosku powinny być: data jego sporządzenia, nazwa organu, do którego jest kierowany (czyli starosty), adres siedziby stowarzyszenia, numer telefonu kontaktowego do przedstawiciela, podpis przedstawiciela;
2. regulamin działalności (3 egzemplarze).
Za wniosek o rejestrację opłaty skarbowe wynoszą 5 zł, a za każdy załącznik – 50 gr. Starostwo ma na odpowiedź 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Starosta – jeśli nie ma uwag i zastrzeżeń co do celu powstania stowarzyszenia – wpisuje je do swojej ewidencji stowarzyszeń. Jeśli w ciągu tych 30 dni starostwo powiatowe nie zakaże działalności stowarzyszenia (np. z powodu niezgodności regulaminu z przepisami prawa) może ono rozpocząć działalność. Zawiązanie stowarzyszenia zwykłego jest prostszym, niż utworzenie stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS, sposobem na podjęcie i prowadzenie formalnej działalności społecznej. Ale wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Mówiąc językiem prawnym: stowarzyszenie zwykłe nie jest podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego (nie ma zdolności prawnej) oraz nie ma zdolności do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że np. nie może zawierać umów o przyznaniu dotacji, czy o wykonaniu zadania publicznego lub innej usługi.

Stowarzyszenia zwykłe nie mogą:

*  powoływać swoich oddziałów terenowych,
*  łączyć się w związki stowarzyszeń,
*  zrzeszać osób prawnych (np. innych stowarzyszeń, firm itp.),
*  prowadzić działalności gospodarczej,
*  otrzymywać dotacji,
*  korzystać z ofiarności publicznej.

Jak założyć fundację:

Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach w Polsce drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych. W Polsce nie jest prawnie dopuszczona forma fundacji w prawdziwych, to znaczy fundacji interesu prywatnego, potocznie zwanych fundacjami rodowymi lub rodzinnymi. Fundacja zarządza majątkiem, który posiada, oraz ewentualnie go powiększa. Statut może przewidywać kumulowanie zysków fundacji aż do osiągnięcia określonej wartości lub poziomu pozwalającego na wypłatę beneficjentom świadczeń o określonej wysokości. Według polskiego prawa Fundacja jest zakładem (osobą prawną typu zakładowego), a więc - w odróżnieniu od np. stowarzyszeń, związków zawodowych, partii, samorządów zawodowych i innych korporacji - nie ma członków (jest bezosobowa). Jest przez to bardziej niezależna niż korporacja od osób fizycznych, o celu, majątku, zasadach działania decyduje jej twórca.
Fundacja zarejestrowana w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jedna z form prowadzenia działalności społecznej.
Aby powstała fundacja konieczny jest fundator, który przeznacza pewien majątek na publicznie użyteczny cel. Fundator określa też majątek przeznaczony na ten cel, czyli tzw. fundusz założycielski. To, jaki jest cel i wysokość majątku fundacji przeznaczanego na realizację tego celu są najważniejszymi warunkami związanymi z utworzeniem fundacji.Fundator może samodzielnie szczegółowo określić zasady działania i inwestowania fundacji albo pozostawić to do decyzji jej zarządu.
Cel, dla którego możemy powołać fundację, powinien być społecznie lub gospodarczo użyteczny, zgodny z podstawowymi interesami Rzeczpospolitej Polskiej w szczególności takim jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami (art. 1). Wyrażenie „w szczególności” oznacza, że wymienione w ustawie, a przywołane wyżej cele, są podane jedynie dla przykładu. Oznacza to w praktyce, że fundacja może realizować dowolne cele charytatywne lub społeczne czy też gospodarczo użyteczne pod warunkiem jednak, że mają one charakter publiczny. Czasem może wydawać się, że cel dla którego chcielibyśmy powołać fundację, jest jak najbardziej użyteczny, np. pomoc finansowa w formie wieloletniego stypendium dla osieroconego dziecka. Jednak cel wyżej podany nie ma charakteru publicznego. Dlatego też ważne jest, aby określając zakres działań organizacji pamiętać, że fundacja nie powinna być tworzona w celu zaspokojenia prywatnego, osobistego dobra fundatora lub jakiejkolwiek innej osoby, lecz dla dobra ogólnego. Cechą charakterystyczną fundacji jest niedochodowość celu, dla którego została ona ustanowiona. Zgodnie z zapisami ustawy, fundator oprócz określenia celu fundacji, powinien przeznaczyć na rzecz fundacji, na realizację tego celu, pewien majątek. Na ten tzw. fundusz założycielski składać się mogą pieniądze, papiery wartościowe, rzeczy ruchome i nieruchome oddane na własność fundacji. Majątek przeznaczony na realizację celu fundacji powinien umożliwić jej rozpoczęcie działań. Decyzję, co do wysokości funduszu założycielskiego podejmuje fundator.

Niezbędne dla powołania fundacji są:

1. Wola fundatora aby założyć fundację, wyrażona w tzw. akcie fundacyjnym.

2. Opracowanie statutu, czyli dokumentu określającego organizację i sposób działania fundacji

3. Złożenie wniosku rejestrowego o wpisanie fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

4. Wpisanie fundacji do KRS.

Akt fundacyjny (założycielski) to oświadczenie woli zmierzające do ustanowienia fundacji, określające cel fundacji i majątek przeznaczony na realizację tego celu. Prawo wymaga, żeby oświadczenie miało formę aktu notarialnego, dlatego fundator składa je przed notariuszem (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ustanowienie fundacji następuje w testamencie – art. 3 ust. 1-3). Jeśli fundatora reprezentowałby pełnomocnik, to osoba ta musi mieć pełnomocnictwo ustanowione również w formie aktu notarialnego (art. 99 par. 1 k.c. w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy o fundacjach). Na złożenie wniosku o zarejestrowanie fundacji mamy 7 dni od daty podpisania aktu notarialnego, czyli od daty zaistnienia zdarzenia uzasadniającego wpis.

Formularze, które musimy wypełnić aby zarejestrować fundację:

* KRS-W20 – formularz podstawowy, służący do zgłoszenia fundacji – jej nazwy, siedziby itd.
* KRS-WK – formularz – załącznik służący do zgłoszenia osób wchodzących w skład zarządu oraz organu nadzorczego; jeden formularz

* KRS-WK składamy, kiedy statut fundacji przewiduje powołanie jedynie organu uprawnionego do reprezentacji. Wypełniamy go wtedy tylko dla zarządu. Cytujemy za statutem sposób reprezentacji, czyli informację, kto podpisuje np. umowy. Oprócz tego zgłaszamy konkretne osoby wchodzące w skład zarządu z podaniem ich funkcji. Jeśli fundacja ma jeszcze organ nadzoru wewnętrznego, to składamy też drugi formularz KRS-WK zgłaszając osoby będące członkami tego organu, bez podawania ich funkcji (zależnie od treści statutu organ kontroli wewnętrznej może nosić nazwę np. rada fundacji, komisja rewizyjna)
* KRS-WM – służy do zgłoszenia zakresu działalności gospodarczej i wpisania, tym samym, fundacji do rejestru przedsiębiorców – składamy go tylko wówczas, gdy fundacja w statucie ma zapisaną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i chce rozpocząć tę działalność od razu po zarejestrowaniu w rejestrze fundacji; jeśli fundacja ma zapisaną w statucie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, ale chce tę działalność rozpocząć w późniejszym czasie, to tego formularza nie składa.

Formularz podstawowy (KRS-W20) służy do zgłoszenia głównej treści wniosku, a więc wpisuje się w nim (zgodnie ze wskazaniami w polach formularza):

1. nazwę i wydział sądu,
2. rodzaj dokonywanej rejestracji (może to być np. zarejestrowanie albo przerejestrowanie z innego rejestru),
3. określenie formy prawnej organizacji (np. stowarzyszenie lub fundacja),
4. adres do korespondencji i ewentualnie dane pełnomocnika procesowego,
5. zasadniczą treść zgłoszenia (np. powstanie organizacji i przyjęcie statutu lub dokonanie zmiany statutu, siedziby),
6. informacje o formularzach załączników i dokumentach.

Na pierwszej stronie formularza podstawowego znajduje się krótka instrukcja, zgodnie z którą trzeba go wypełnić. Działając zgodnie z instrukcją unikniemy błędów, i tak:

* Formularz trzeba wypełnić w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo, lub odręcznie, wielkimi, drukowanymi literami.
* Trzeba wypełniać tylko pola jasne.
* Wszystkie pola, których nie wypełniamy (nieważne z jakich przyczyn) należy przekreślić (najlepiej przekreśleniem ukośnym przez całą rubrykę, tak aby było jasne, że kreska nie została postawiona przypadkiem),
* W polach, w których istnieje możliwość wyboru, trzeba wstawić znak X w jednym z kwadratów (chyba, że instrukcja pod polem informuje, że, w przypadku gdy zawartość pola w ogóle nie dotyczy organizacji, pole trzeba przekreślić).
* Bardzo ważną zasadą jest przekreślanie pól niewypełnionych, o czym często się zapomina. Brak przekreślenia będzie informacją, że organizacja zapomniała wpisać właściwą treść. Formularze muszą być wypełnione czytelnie (stąd zasada drukowanych liter), a także właściwie podpisane.

Na kolejnych stronach formularzy, przy poszczególnych polach, też mogą znajdować się dodatkowe instrukcje, np. „W przypadku, gdy podmiot nie jest wpisany do rejestru przedsiębiorców, pole oznaczone numerem 33 należy przekreślić”.

Wszystkie formularze muszą być podpisane przez fundatora lub fundatorów.

Do wniosku o rejestrację fundacji załączamy:

*  oświadczenie o ustanowieniu fundacji (akt notarialny)
*  oświadczenie wskazujące właściwego ministra nadzoru (jeżeli nie znalazło się ono w akcie fundacyjnym)
*  statut fundacji (w trzech egzemplarzach, podpisany przez fundatora)
*  uchwały o powołaniu władz fundacji - uchwała o powołaniu zarządu fundacji oraz  uchwała o powołaniu rady fundacji (w zależności od zapisów statutowych, ustalających wzajemne relacje między władzami fundacji, uchwały te mogą być podejmowane przez różne organy, np. jeśli według statutu fundator powołuje zarząd i radę fundacji, to jego uchwały o powołaniu tych organów powinny zostać dołączone do wniosku o rejestrację fundacji)
*  dowód dokonana opłaty za wniosek o wpis do rejestru – wnioskujący o wpis do KRS powinien załączyć zaświadczenie o wniesieniu opłaty za rejestrację lub wniosek o zwolnienie z opłaty

Jeśli fundacja rejestruje równocześnie działalność gospodarczą składa dodatkowo:

*  wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania fundacji uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu
*  wniosek o wpis w rejestrze REGON (druk RG-1)
*  zgłoszenie identyfikacyjne do Urzędu Skarbowego (druk NIP-2) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika US; do NIP-2 trzeba dołączyć umowę/dokument umożliwiającą korzystanie z lokalu w którym jest siedziba (może to być np. umowa użyczenia lokalu)

Wszystkie te dokumenty muszą być oryginałami albo kopiami potwierdzonymi przez notariusza.

Wniosek składa się z pojedynczych oryginalnych egzemplarzy formularzy i dokumentów oraz 3 egzemplarzy statutu (statuty zostaną wysłane do organów nadzoru, czyli ministra i starosty powiatu).

 

 

 

IV RODZINNY PIKNIK NAD ODRĄ


Niepozorny 1 % - Wyniki konkursu

W dniu 5 kwietnia Zastępca Prezydenta Miasta Opola Krzysztof Kawałko , Zastępca Naczelnika Biura Organizacji Pozarządowych Jan Całka oraz Prezes portalu 24opole.pl Sebastian Błaszczyk wręczyli dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu internetowego Niepozorny 1 %. czytaj więcej...


Partnerzy i sponsorzy

Przyjaciele